Strona główna
Komitet
Program
Wydarzenia
Linki
Galeria
Kontakt

" ...Nie pozostaje mi zatem nic innego jak zaprosić serdecznie całą chrześcijańską wspólnotę, aby w duchu wyruszyła na szlak jubileuszowej pielgrzymki... "

Watykan dnia 29 czerwca 1999 roku,w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, w dwudziestym pierwszym roku Pontyfikatu.

Tymi słowami Jan Paweł II zwrócił się do tych wszystkich, którzy przygotowywali się do świętowania w wierze Wielkiego Jubileuszu 2000 roku dając tym samym wskazówki co należy uczynić w całym Kościele, aby mógł nastąpić czas łaski.
W 2006 roku mieszkańcom ziemi opatowskiej przypadł w udziale niezwykły zaszczyt przygotowania i świętowania Jubileuszu 800-lecia istnienia Kapituły Kolegiackiej w Opatowie. Dzieje naszego miasta Opatowa, a także zamieszkujących go na przestrzeni wieków pokoleń ludzi wpisują się w historię naszego regionu. W roku Jubileuszu podjęto szereg inicjatyw, uroczystości zapisanych w Kalendarzu Wydarzeń stanowiącym swego rodzaju Przewodnik po uroczystościach Roku Jubileuszowego. Wydarzenia te pozwolą współczesnym odkryć na nowo dzieje naszego miasta i jego najcenniejsze zabytki, do których z pewnością należy Kolegiata Świętego Marcina.
Wydarzenia zapisane w Kalendarzu są tylko zbiorem zadań, które należy wykonać i maja sens tylko wtedy , gdy są wyrazem głębszego zaangażowania , które dotykają ludzkich serc i będą ich wielkim przeżyciem wewnętrznym.
W Kalendarzu Wydarzeń Roku Jubileuszowego jednym z ważniejszych wydarzeń na szlaku naszego Opatowskiego Jubileuszu jest wystawa
"Ziemia Opatowska w hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu..." pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Andrzeja Dzięgi Biskupa Sandomierskiego zorganizowana przez Starostę Opatowskiego Kazimierza Kotowskiego, Dziekana Kapituły Opatowskiej Ks. Dr Michała Spocińskiego oraz Przewodniczącego Honorowego Komitetu Obchodów Jubileuszu 800-lecia Kapituły Kolegiackiej w Opatowie Mirosława Roszczypałę.
Wystawa jest darem serca od mieszkańców ziemi opatowskiej złożonym w hołdzie naszemu Wielkiemu Rodakowi Papieżowi Janowi Pawłowi II.
Składa się z trzech części z których każda stanowi oddzielną całość.
W holu głównym siedziby Starostwa Powiatowego w Opatowie rozpocznie się ceremonia otwarcia i tam pokazana będzie wystawa pn."Jan Paweł II Misjonarz Świata". Zgromadzone zdjęcia i eksponaty pozwolą wszystkim zapoznać się ze wspaniałym dorobkiem pielgrzymiego trudu Ojca Świętego Jana Pawła II .Pokażą na obraz papieża , dla którego nie istniały bariery językowe, czasu, klimatu czy odmienności kultur. Zgromadzone zdjęcia pokażą nam postać Ojca Świętego radosnego, współczującego, ciepłego, bliskiego osobom, które napotykał na swojej drodze.
Wspaniałym bogactwem tej wystawy będą eksponaty - prezenty otrzymane przez Ojca Świętego od głów państw, oficjalnych delegaci rozmaitych instytucji oraz od osób prywatnych całego świata : Afryki, Ameryki, Azji, Europy, Oceanii.
Autorem wystawy jest Pallotyński Sekretariat Misyjny SAC Prowincji Chrystusa Pana.
Drugi moduł to wystawa pn. " Szukałem was i teraz przyszliście do mnie "
Wystawa przygotowana została w Muzeum Miejskim w Wadowicach celem upamiętnienia pierwszej rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II i prezentowana była w Wadowicach - rodzinnym mieście Karola Wojtyły . Autorzy wystawy wybrali ok. 110 zdjęć dokumentujących ostatnie chwile życia papieża, uroczystości pogrzebowe oraz reakcje całego świata na wieść o chorobie i śmierci Jana Pawła II, ukazując w ten sposób niezwykłą solidarność ludzi różnych wyznań i nacji w modlitwie za Wielkiego człowieka. Wystawa nawiązując do tytułu, ukazuje właśnie emocje, reakcje i działania ludzi, nie tylko katolików na całym świecie. Fotografie zostały udostępnione nieodpłatnie przez jedną z największych agencji prasowych - Agence France-Presse. Wybrane zdjęcia pochodzą z wielu krajów, czasem bardzo odległych jak Australia, Meksyk, Argentyna czy Filipiny.
Prezentowane na ekspozycji fotografie dotyczą wydarzeń rozgrywających się między 13 marca a 8 kwietnia 2006r. Wstępem do nich są zdjęcia wykonane 13 marca 2005r. przed kliniką Gemeli w Rzymie. Upamiętniają one wizytę wadowiczan, podczas której Jan Paweł pozdrowił swoich rodaków mówiąc; "Witam Wadowice". Były to ostatnie słowa publicznie wypowiedziane przez Ojca Świętego po polsku. Kompozycja zdjęć świetnie oddaje dramaturgię kwietniowych wydarzeń. Ułożone są według klucza: czas agonii, śmierć i okres żałoby. Moment przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca symbolizuje na wystawie biała sala, której punktem centralnym jest rozłożony, promieniejący światłem Ewangeliarz, z rozwianymi kartkami, ustawiony na świecącym prostopadłościanie, "wyrastającym" z Placu Świętego Piotra - zdjęcia Watykanu wykonanego z lotu ptaka. Całość dopełnia specjalnie dobrane oświetlenie, które skupia się tylko na rzędach fotografii, tworząc złudzenie, że są one źródłem tego światła.
Dodatkowym uzupełnieniem wystawy jest album - katalog z wybranymi fotografiami, opatrzony słowem wstępnym księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.
W trzeciej części wystawy " Ziemia Opatowska w hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu ... " w pomieszczeniach Muzeum Geodezji i Kartografii zobaczymy zbiór wszelkich wydawnictw upamiętniających postać Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II . Na tle polskich gór , tak ukochanych przez Ojca Świętego będzie można podziwiać wspaniałe wydawnictwa albumowe, książkowe, wszelkiego rodzaju medale , pamiątki osobiste.
Jedna z sal przeznaczona zostanie na wystawę znaczków pocztowych , kartek okolicznościowych wydanych przez Pocztę Polską upamiętniających wydarzenia z udziałem Jana Pawła II.
Znaczną część tej wystawy zajmie temat związany z udziałem mieszkańców ziemi opatowskiej i sandomierskiej w spotkaniach z Ojcem Świętym. Zobaczymy tam zdjęcia ze spotkań , listy , jak i również osobiste pamiątki. W tej sali zobaczymy również wspaniałe eksponaty i pamiątki przekazane przez Dyrektora Muzeum Długosza w Sandomierzu Ks. Andrzeja Rusaka stanowiące w znacznej części jego osobiste pamiątki ze spotkań z Janem Pawłem II.
Uczestnictwo w organizowaniu całej wystawy, praca nad łączeniem wielu szczegółów i skutecznym pokonywaniu niezliczonej ilości małych i dużych trudności to wspaniałe przeżycie duchowe , to również wspaniały przykład wspólnego działania bardzo wielu osób zafascynowanych postacią Jana Pawła Wielkiego.
Nie pozostaje mi zatem nic innego jak tylko zaprosić wszystkich mieszkańców Opatowa i ziemi opatowskiej do wzięcia udziału w kolejnym etapie jubileuszowej pielgrzymki jakim jest udział w uroczystej Mszy Świętej oraz w uroczystościach otwarcia i zwiedzania wystawy " Ziemia Opatowska w hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu..."
w dniu 14 października 2006 roku.

Mirosław Roszczypała


[wstecz]

 

Odwiedzin: 2857